اینترنت بهتر و سریع‌تر با کابل‌کشی گوگل در دریا

11 شهريور 1397
گوگل با هدف ارائه اینترنت پایدار به کاربران خود، زیر اقیانوس اطلس کابل می‌کشد.

گوگل با هدف ارتقاء سطح خدمات رایانش ابری خود، به کابل‌کشی زیر دریا روی آورده است.
 
به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی از رایورز به نقل از وب‌سایت Firstpost، این کابل که دونانت (Dunant) نام دارد، آمریکا را به فرانسه متصل می‌کند. کابل مزبور به افتخار هنری دونانت (Henry Dunant) بنیانگذار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و برنده اولین جایزه صلح نوبل اسم‌گذاری شده است. این نخستین بار است که یک شرکت خصوصی و غیرمخابراتی چنین کابلی احداث می‌کند و طبق پیش‎بینی‌ها، این پروژه در سال 2020 به پایان می‌رسد و عملیاتی می‌شود.
 
جین استول (Jayne Stowell) مذاکره‌کننده استراتژیک زیرساخت‌های جهانی گوگل در یک پست وبلاگی گفت دونانت ظرفیت شبکه را در سراسر آتلانتیک افزایش می‌دهد. این کابل یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای اینترنت را تکمیل و از رشد رایانش ابری گوگل حمایت می‌کند. به عبارت دیگر دونانت در یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای اینترنتی، یک ظرفیت شبکه انحصاری در اختیار گوگل قرار می‌دهد.

ساخت چنین کابلی مزایای مختلفی به همراه دارد که تاخیر در زمان دستیابی به خدمات گوگل و ارائه اتصالی قابل اطمینان به مشتریان از آن جمله است. در طراحی این کابل، شرکت تی ای سابکوم (TE SubCom) که فراهم‌ساز فناوری ارتباطات زیردریایی است با گوگل همکاری دارد. گفتنی است کابل مزبور از اقیانوس اطلس می گذرد و شهر ویرجینیا بیچ در آمریکا را به سواحل فرانسه وصل می‌کند. اقیانوس اطلس یا آتلانتیک، دومین اقیانوس بزرگ دنیاست که قاره‌های آفریقا و اروپا را از قاره آمریکا جدا می‌کند.
 
اگر چه دونانت اولین کابل گوگل است که در اعماق این اقیانوس جای می‌گیرد ولی دومین کابل خصوصی این شرکت آمریکایی محسوب می‌شود. اولین کابل خصوصی گوگل، کوری (Curie) نام دارد که قرار است سال آینده راه‌اندازی شود

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.