چرا مدت زمان بوت شدن کامپیوتر بعد از Hibernate، طولانی میشود؟


حالت خواب زمستانی (Hibernation) به معنی منتقل کردن تمام اطلاعات موجود در حافظه جانبی به حافظه اصلی و در نهایت، انجام این عمل به شیوه معکوس پس از روشن کردن کامپیوتر است. حال، سوالی که در اینجا مطرح شده، این است که چرا انجام این عمل (خواب زمستانی) در کامپیوتر، باعث طولانی شدن زمان بوت شدن سیستم عامل می شود؟

دلیل اصلی بروز چنین مشکلی، به عملیات خواندن/نوشتن بر روی حافظه اصلی مربوط می شود. عملیات خواندن و نوشتن بر روی حافظه اصلی بسیار زمان بر تر از زمانی است که همین عمل مشابه بر روی حافظه جانبی انجام شود. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که استفاده از حافظه های SSD به جای حافظه های معمولی در کامپیوتر نیز تاثیر چندانی در بهبود این مشکل ندارد. در برخی از سیستم ها، کاربر می تواند ماوس را حرکت دهد و یا با کیبورد کار کند، اما امکان استفاده کامل از سیستم عامل وجود ندارد. دلیل این موضوع هم ساده است، خواندن اطلاعات از روی حافظه و نوشتن آنها بر روی جانبی بسیار زمان بر و طولانی است.

البته این موضوع چندان هم جدید نیست، زیرا اختلاف سرعت بین حافظه جانبی و حافظه اصلی، همواره یکی از بزرگترین دغدغه های متخصصان علوم کامپیوتر بوده است.


تعداد بازدید:   ۱

برگشت

< >