آیا ویندوز8 از ویستا عقبتر است ؟


برآوردهای یک شرکت پژوهشی نشان میدهد میزان فروش ویندوز ۸ در دو ماهی که از عرضه آن گذشته است هنوز با میزان فروش ویندوز ویستا در طی دو ماه برابری نمیکند.


به گزارش ایتنا از همکاران سیستم به نقل از وب سایت computerworld، نتایج بررسیهای شرکت نت اپلیکیشن (Net Applications) نشان میدهد که ویندوز ۸ در حال حاضر حدود ۶. ۱ درصد از کل رایانه های تحت ویندوز را به خود اختصاص داده است که این رقم حدود ۲. ۱ درصد بیشتر از ماه نوامبر است.

این در حالی است که ویندوز ویستا در سال ۲۰۰۷ توانسته بود در عرض دو ماه حدود ۲. ۲ درصد از رایانه های تحت ویندوز را از آن خود کند.
شیوه کار شرکت پژوهشی نت اپلیکیشن بدین طریق است که با بررسی بیش از ۴۰ هزار وب سایت اینترنتی در مییابد که کاربران با چه سیستم عامل و چه نسخه های از آن به اینترنت متصل شده و از این صفحات بازدید کرده اند.

ویستا یکی از نسخه های سیستم عامل ویندوز بود که مایکروسافت آن را در سال ۲۰۰۷ عرضه کرد، اما کاربران استقبال چندانی از آن نکردند.

میزان فروش این نسخه از ویندوز در مقایسه با دو نسخه قبل و بعد از خود، یعنی XP و ویندوز ۷ بسیار کمتر بود و نتوانست نظر کاربران را جلب کند.

این سیستم عامل تا پاییز سال ۲۰۰۹ که دو سال از عرضه آن میگذشت، فقط توانسته بود نظر حدود ۳. ۲۰ درصد از کاربران رایانه های تحت ویندوز را به خود جلب کند.

عقب افتادن ویندوز ۸ از ویندوز ویستا را میتوان زنگ خطری برای سیستم عامل جدید شرکت مایکروسافت دانست.

البته ویندوز ۸ هنوز کمی جای امیدواری دارد چون برآوردهای شرکت نت اپلیکشن میزان فروش این سیستم عامل در روزهای پایانی ماه دسامبر و بویژه در تعطیلات کریسمس را محاسبه نکرده است.

در تعطیلات کریسمس بسیاری از کاربران، نسخه های جدید سیستم عاملهای رایانه های را به یکدیگر هدیه میدهند و تنها فرصت ویندوز ۸ برای پیش افتادن از ویستا همین روزهای تعطیلات کریسمس است.

تحلیل گران وب سایت خبری computerworld نیز پیشبینی میکنند سهم ویندوز ۸ از رایانه های تحت ویندوز تا پایان کریسمس به ۴ درصد افزایش یابد.

معمولاً پس از عرضه یک نسخه جدید از سیستم عامل ویندوز مایکروسافت انتظار میرود فروش رایانه های شخصی نیز افزایش یابد. اما برآوردهای نت اپلیکیشن نشان میدهد که عرضه ویندوز ۸ هنوز رونق چندانی به بازار رایانه های شخصی نداده است.

یافته های شرکت پژوهشی ان پی دی (NPD) نیز نشان میدهد که فروش رایانه های شخصی در آمریکا پس از عرضه ویندوز ۸ در ۲۶ اکتبر حدود ۲۱ درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل میلادی بوده است.

یافته های این شرکت همچنین نشان میدهد که میزان فروش رایانه های تحت ویندوز تا هفته اول دسامبر سال جاری حدود ۱۳ درصد کمتر از همین دوه در سال قبل بوده است.

به نظر میرسد ویندوز ۸ حتی اگر در تعطیلات کریسمس نیز فروش بالایی داشته باشد، باز هم به سختی خواهد توانست از سد ویستا بگذرد.

ویندوز ویستا سه ماه بعد از عرضه توانسته بود سهمی ۳. ۳ درصدی از کل نسخه های ویندوز را از آن خود کند.

ویندوز ۸ برای اینکه بتواند در پایان ماه سوم خود با ویستا برابری کند، میبایست سهم فعلی خود را تا پایان ماه ژانویه ۲۰۱۳ دو برابر کند.


تعداد بازدید:   ۱

برگشت

< >