چند تن از دوستانم اخيراً از مرورگر گوگل کروم استفاده مي کنند و از کار با آن خيلي تعريف مي کنند . لطفاً در مورد گوگل کروم و ويژگي هاي آن توضيح دهيد .


گوگل کروم داراي ويژگي هاي جالبي است و اين چند مورد ، ويژگي هايي است که فقط در گوگل کروم موجود مي باشند و در مرورگرهاي معروف مانند Apple , Firefox,Internet explorer,opera,safari وجود ندارند ؛ يعني به عبارتي منحصر بفردند . در اينجا به مهمترين آنها اشاره مي شود :
Task Manager for websites :
اگر در مرورگر گوگل کروم کليدهاي shift+Escape را همزمان فشار دهيد ، پنجره Task Manager را برايتان باز مي کند که ليست کامل تمام وب سايت هايي را که در حال حاضر در مرورگر گوگل کروم شما باز هستند ، به شما نمايش مي دهد . شما از اين طريق مي توانيد ببينيد هر وب سايتي چه مقدار از حافظه کامپيوترتان را اشغال کرده و اگر صفحه يک وب سايتي که باز است ، باعث ايجاد اشکال شده است ، مي توانيد End process را کليک کنيد تا آن Tab مستقيماً بسته شود .
Visual Brower History :
اين ويژگي را گوگل کروم از گوگل دسکتاپ گرفته است . در واقع کليدهاي ctrl+H را همزمان فشار مي دهيد تا History مرورگرتان برايتان باز شود . حال مي توانيد به دنبال هر کليد واژه اي که علاقمنديد ، بگرديد . علاوه بر نمايش سايت هاي مورد جستجو ، گوگل کروم براي هر صفحه ، پنجره نمايش کوچکي هم ( به صورت Thumbnail image ) به نمايش مي گذارد .
Super Clean Contextual Menus :
با راست کليک کردن بر روي هر لينک در سايت هاي نمايش داده شده در گوگل کروم ، به شما 5 انتخاب برتر نمايش داده مي شود و با راست کليک کردن بر روي هر تصوير ، 4 انتخاب . ( البته در اين مورد فايرفاکس گزينه هاي بيشتري در اختيار شما قرار مي دهد ) .
Search Your Favorite Websites From the address Bar :
به هنگام مشاهده يک سايت ( مثلاً labnol.org) در مرورگر گوگل کروم ، اگر نام و آدرس آن سايت شامل يک جستجو گر هم باشد ( مثلاً search.labnol.org) گوگل کروم آن جستجوگر را به حافظه اش مي سپارد تا در آينده که شما به همان سايت labnol.org در مرورگر کروم مراجعه مي کنيد ، بلافاصله آن جستجوگر ( يعني search.labnol.org) را هم برايتان ضميمه کند .
See Memory Used by Different Browsers :
اگر يک تب جديد در گوگل کروم باز کنيد و عبارت about:memory را در هر جايي بالاي آن تايپ کنيد ، به شما ليستي از تمام مرورگرهاي باز شده در آن زمان را نمايش مي دهد ، آن هم به همراه مقدار حافظه اشغال شده توسط هر مرورگر .
Reopen Website tabs that you closed by mistake :
( باز کردن سايت هايي که اشتباهاً بسته ايد ) ، با کليک کردن همزمان Ctrl+T در گوگل کروم ( باز کردن يک تب جديد ) و در باکس Recently closed tabs ، به راحتي مي توانيد با کليک کردن بر روي آدرس / نام آن صفحه اي که اشتباهاً آن را بسته بوديد ، آن را دوباره باز کنيد . البته همين امکان هم در مرورگر Firefox3 به وسيله ي کليک کردن بر گزينه ي Undo Closed Tab و در مرورگر Opera با گزينه ي Ctrl+Z فعال خواهد شد .
Lanuch Websites from the start menu/bar Quick Lanuch :
البته اين ويژگي در تمام مرورگرها وجود دارد ، اما در گوگل کروم استفاده از آن به مراتب راحت تر شده است . به عبارتي بعد از باز کردن يک سايت ( مثلاً سايت labnol.org) در گوگل کروم ، در menu file روي گزينه ي Creae application shortcut کليک کنيد . اين گزينه به شما ، يک نوع shortcut براي همان سايت مي دهد که در آينده با کليک بر روي اين shortcut مي توانيد آن سايت ( labnol.org ) را باز کنيد .
به هر صورت با تبحري که گوگل در دنياي وب دارد و خودش شايد بزرگترين سردمدار اين دنياي مجازي باشد ، شکي نيست که مرورگر گوگل کروم ، به ويژه در نسخه هاي جديدتر ، خواهد توانست به عنوان يکي از سريع ترين و کارآمدترين و به روزترين مرورگرها ، در اختيار کاربران کامپيوتر و به ويژه وب گردهاي حرفه اي قرار بگيرد .


تعداد بازدید:   ۳

برگشت

< >