لطفاً در مورد مهمترين و اصلي ترين امکانات جديد ويندوز 7 در مقايسه با ويندوز ويستا ، توضيحاتي ارائه کنيد .


يکي از اشکالات اساسي ويندوز ويستا ، سرعت اجرا و ميزان کارايي آن است ( در صورت عدم برخورداري از سخت افزار قوي و به روز ) ، هر چند هنوز زود است که بگوييم سرعت اجرا و ميزان کارايي سيستم عامل جديد نسبت به يوستا افزايش يافته است ( چون در مورد ويندوز ويستا نيز خيلي زود قضاوت شده بود ) ، اما در نسخه آزمايشي ويندوز 7 که توسط تعداد زيادي از کارشناسان تست شد ، ادعا داشتند که سرعت نسبتاً بهتر شده .
در هرصورت مي توان انتظار داشت که سرعت اجراي نسخه اصلي سيستم عامل ويندوز 7 نسبت به يوستا ارتقاء يابد ، چرا که اقداماتي در اين زمينه صورت گرفته و اين موضوع در نسخه اي آزمايشي مشهود است . از مهمترين دلايل اين امر نيز اين است که اولاً ويندوز 7 بسياري از سرويس ها را به صورت موازي اجرا و راه اندازي مي کند و دوم اين است که اولاً ويندوز 7 بسياري از سرويس ها را به صورت موازي اجرا و راه اندازي مي کند و دوم اينکه تعداد سرويس هاي غير ضروري در مرحله ي بوت و راه اندازي اوليه ، بسيار کمتر از قبل شده است .
درعين حال مايکروسافت اعلام کرده که در نسخه ي جديد ، ميزان تخصيص حافظه به هر پنجره مانند قبل نخواهد بود . در ويندوز ويستا ، سيستم عامل مجبور مي شد تا برنامه هايي همچون Aero را به خاطر کمبود فضاي خالي در حافظه ببندد . اما در الگوي جديد ، هر پنجره جديدي که باز مي شود ، همان مقدار حافظه را اشغال مي کند که پنجره هاي قبلي اشغال کرده بودند و بدين ترتيب به منابع ديگر سيستم عامل فشار نمي آيد . همچنين در رابطه با طولاني تر شدن عمر باطري لپ تاپ هايي که از ويندوز 7 استفاده مي کنند ، فناوري جديدي به کار برده شده تا همانند صفحات تلفن هاي همراه ، به محض عدم کاربرد ، تيره شوند و يا استفاده از درايو DVD را سريع تر و آسان تر ساخته تا ذخيره باطري لپ تاپ ، دوام بيشتري داشته باشد .
قابل ذکر است ويندوز 7 نيازي به نصب درايوهاي جديد براي سخت افزارها ندارد و سخت افزاري که تحت ويندوز ويستا کار مي کند ، باويندوز 7 نيزمشکلي نخواهد داشت . گذشته از اين موضوع ، مايکروسافت پيش بيني هايي جهت ارائه خدمات بهتر به کاربراني که از لوازم جانبي متصل به کامپيوتر همچون دوربين ها ، تلفن هاي همراه ، لوازم صوتي ، چاپگرها ، و غيره استفاده مي کنند ، کرده است . در ويندوز 7 به جاي پنجره اجراي خودکار که در ويندوزهاي XP و ويستا مي ديديد ، پنجره اي براي شما باز مي شود که جدا از نماي گرافيکي زيبا ، همراه با تصوير واقعي تر از ابزاري که مي خواهيد نصب کنيد ، فهرستي از وظايفي که سيستم عامل مي تواند بلافاصله انجام دهد را در اختيار شما قرار مي دهد . مثلاً اگر درايور چاپگري را مي خواهيد نصب کنيد ، در پنجره باز شده ، علاوه بر ليستي از فراهم کنندگان تونر يا جوهر و يا کارتريج آن چاپگر خاص و امکان خريد اينترنتي آنها ، مي توانيد به فايل هاي ديگر همچون فايل PDF ، دستور راهنماي نصب موجود در سي دي نيز دسترسي داشته باشيد .
به طور خلاصه مي توان چند تغيير مثبتي که نسبت به ويندوز ويستا در اين سيستم عامل جديد مايکروسافت وجود دارد را به شرح زير بيان کرد : نحوه ي راه اندازي و مديريت حافظه ، واقعاً سريع تر از ويندوز ويستا اجرا مي شود ـ ويندوز 7 نسبت به ويندوز ويستا با برنامه هاي کاربردي پيشين سازگاري بهتري دارد ـ نصب آن بر روي سيستم نسبت به ويندوز ويستا و XP ، سريع تر و بي درد سرترشده و ...
اما براي رعايت جانب انصاف ، بايد اين نکته را نيز متذکر شد که ويندوز ويستا ، با همه ايرادات و انتقاداتي که به آن وارد شده ، هنوز هم زيباترين و جذابترين سيستم عامل مايکروسافت محسوب مي شود و برخي از جنبه هاي مثبت و خيره کننده آن ، در ويندوز 7 حذف شده است . در واقع شايد تاکيد مايکروسافت در رابط با ارائه سيستم عاملي تا حد ممکن مجلل و خيره کننده ، سبب شد که درخواست هاي سخت افزاري ويستا زياد باشد و همين موضوع تبديل به پاشنه آشيل ويستا شد .


تعداد بازدید:   ۱

برگشت

< >