پشتیبان­گیری از داده ها


1391/10/12 0:0
در فناوری اطلاعات، فرآیند پشتیبان­گیری عبارت است از تهیه یك نسخه از داده كه ممكن است به منظور بازیابی داده اصلی پس از وقوع حادثه و از بین رفتن داده، مورد استفاده قرار بگیرد.

تهیه نسخه پشتیبان با دو هدف صورت می­گیرد. اولین هدف آن بازیابی داده اصلی پس از از بین رفتن داده مانند حذف یا خرابی داده است. دومین هدف پشتیبان­گیری، بازیابی داده از زمان­های قبلی با توجه به خط مشی نگهداری داده­ی كاربر است. در برنامه پشتیبان­گیری مشخص می­شود كه نسخه­های داده برای چه مدت نگهداری شوند.
از آن­جایی كه سیستم پشتیبان دارای حداقل یك كپی از تمامی داده­هایی است كه ارزش ذخیره سازی را دارند، الزامات ذخیره سازی داده قابل توجه می‌باشد. سازماندهی این فضاهای ذخیره سازی و مدیریت فرآیند پشتیبان­گیری، امری پیچیده است. انواع مختلفی از دستگاه­های ذخیره سازی داده وجود دارند كه می­توانند برای فرآیند پشتیبان­گیری مورد استفاده قرار بگیرند.
قبل از آن­كه داده­ها به محل ذخیره­سازی آن فرستاده شوند باید انتخاب شده، استخراج شده و تغییر داده شوند. روش­های مختلفی برای بهینه سازی رویه­های پشتیبان­گیری وجود دارند. این روش­ها شامل بهینه­سازی برای ارتباط برقرار كردن با فایل های باز و منابع زنده داده، همچنین فشرده­سازی، رمزگذاری وde-duplication می‌باشند.

رسانه­های پشتیبان­گیری
برخی از رسانه­های ذخیره­سازی داده عبارتند از: نوار مغناطیسی، دیسك سخت، ذخیره سازی نوری، ذخیره سازی حالت جامد و دستگاه­های پشتیبان­گیر راه دور.
برای یك راه حل پشتیبان­گیری ارزشمند، باید عواملی مانند ویژگی­های فیزیكی و دوره گردش در نظر گرفته شده و مدیریت شوند. منظور از ویژگی­های فیزیكی، نوع درایو نوار مورد استفاده است. این مسأله، پوشش فیزیكی رسانه ذخیره­سازی را مشخص می­نماید. دوره گردش عبارت است از فركانس پشتیبان­گیری و طول مدت نگه­داری داده­ها. با در نظر گرفتن این ویژگی­ها می­توان اطمینان حاصل كرد كه داده­های ارزشمند در رسانه پشتیبان، محافظت خواهند شد. رسانه پشتیبان دارای یك ماكزیمم تعداد دفعات استفاده است. این میزان می­تواند 5، 10 یا 20 بار نوشتن مجدد بر روی حافظه باشد. پس از آن، رسانه كم­كم قابلیت اعتماد خود را از دست می­دهد. انواع مختلفی از فرمت­های رسانه پشتیبان وجود دارند:

نوار صوتی دیجیتال (DAT) 
كارتریج Quarter Inch كه معمولا بر روی نسخه­های پشتیبان SOHO مورد استفاده قرار می­گیرد. 
نوار 8 میلی­متری كه معمولا در درایوهای نوار Helical Scan استفاده می­شود ولی توسط DLT جایگزین شده است. 
نوار خطی دیجیتال (DLT) 
یكبار نوشتن، بارها خواندن (WORM)، یك نوع ابزار ذخیره­سازی كه اغلب برای نگهداری دنباله­های ممیزی مورد استفاده قرار می­گیرد. 
رسانه CDR/W كه معمولا نسبت به نوار، نیازمند دسترسی سریع­تر به فایل است و برای ذخیره­سازی موقت داده­های قابل تغییر مورد استفاده قرار می­گیرد.
مدل های مخزن داده 
هر استراتژی پشتیبان­گیری با مفهومی از یك مخزن داده شروع می­شود، زیرا نسخه پشتیبان داده باید در جایی ذخیره گردد. مدل مخزن داده می­تواند به صورت یك صفحه با لیستی از تمامی انواع پشتیبان­گیری به همراه روزهای پشتیبان­گیری باشد، یا اینكه دارای تنظیمات پیچیده­تر همراه با شاخص­های كامپیوتری، فهرست یا پایگاه داده باشد. هر یك از مدل­های مخزن داده، مزیت های مختص به خود را داراست. انتخاب یك مدل مخزن داده، ارتباط نزدیكی با انتخاب برنامه پشتیبان­گیری دارد.

مدل­های مخزن داده عبارتند از:

مدل بدون ساختار
یك مخزن بدون ساختار ممكن است یك پشته از دیسك‌های فلاپی یا رسانه­های CD و DVD باشد كه دارای حداقل اطلاعات درباره زمان پشتیبان­گیری و مواردی كه باید پشتیبان­گیری شوند، می­باشد. این ساده­ترین راه پشتیبان­گیری است، اما مسلما برای رسیدن به بالاترین سطح از بازیابی، مناسب نمی­باشد.

مدل كامل / تصویربرداری از سیستم
این نوع مخزن داده شامل یك تصویر كامل از سیستم در یك یا چند نطقه خاص زمانی می­شود. این فناوری اغلب توسط كارشناسان كامپیوتر مورد استفاده قرار می­گیرد. به طور كلی برای بسیاری از سیستم­ها، تصویربرداری مفیدتر از ابزاری است كه به طور مداوم از سیستم­های مختلف پشتیبان­گیری می­كند.

مدل افزایشی/افتراقی
مخزن سبك افزایشی این امكان را فراهم می­كند تا پشتیبان­گیری­ها در فواصل زمانی مختلف انجام گیرد و تنها تغییرات اعمال شده در این فواصل ذخیره شوند. این عمل باعث می­شود تا داده­هایی كه تغییری روی آن­ها صورت نگرفته است دوباره ذخیره نشوند. برای شروع این فرآیند، نخست یك پشتیبان­گیری كامل از سیستم انجام می­شود. پس از آن می­توان هر كدام از مدل­های پشتیبا­ن­گیری افزایشی/افتراقی را اعمال كرد. برای بازیابی سیستم در یك زمان خاص، می‌بایست نسخه پشتیبان كامل به اضافه تمامی نسخه­های پشتیبان افزایشی/افتراقی تا آن زمان خاص برگردانده شود.

مدل دلتای معكوس
مخزن سبك دلتای معكوس، mirror جدید منبع داده و یكسری تفاوت­ها بین mirror وضعیت فعلی و وضعیت قبلی را ذخیره می­كند. پشتیبان­گیری دلتای معكوس با یك پشتیبان­گیری كامل شروع می‌شود. پس از اجرای پشتیبان­گیری كامل، سیستم به صورت دوره­ای نسخه پشتیبان كامل را با نسخه جاری به هنگام سازی می­كند و داده­های لازم را برای بازسازی نسخه­های قدیمی­تر ذخیره می­نماید. این مدل به خصوص برای سیستم های بزرگ و سیستم­هایی با تغییرات كم مناسب است.

حفاظت مستمر از داده­ها
در این روش به جای زمانبندی برای پشتیبان­گیری­های دوره­ای، تغییرات بر روی سیستم میزبان بلافاصله ثبت می­گردد. به طور كلی این روش به جای ذخیره سازی تفاوت­های سطح فایل، بر مبنای ذخیره سازی تفاوت­ها در سطح بایت و بلوك كار می­كند. 

منبع :مركز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ایخلاصه :
نكته حائز اهمیت در پشتیبان گیری آن است كه اطلاعات موجود در نسخه پشتیبان باید برای استفاده در مواقع ضروری فورا در دسترس باشند زیرا بنا به دلایل مختلف، اطلاعات باید از روی نسخه های پشتیبان گیری بازیابی شوند. برخی از این دلایل عبارتند از: بلاهای طبیعی، حملات فیزیكی، پاك شدن تصادفی، خطاهای برنامه های كاربردی، از كار افتادگی سرور، از كارافتادگی ایستگاه كاری، حملات هكری یا ویروسی.
هم چنین باید توجه داشت كه پشتیبان گیری نباید به عنوان تنها راه خروج از بحران در نظر گرفته شود زیرا بسیاری از سیستم­های پشتیبان­گیری یا برنامه­های كاربردی پشتیبان­گیری، قادر به بازسازی سیستم­های كامپیوتری با تنظیمات پیچیده مانند سرورهای اكتیو دایركتوری یا سرور پایگاه داده نیستند.


   
تعداد بازدید:   ۱۱


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >